Tragovi
Dok hodate po prirodi često, osobito nakon kišnog dana mogu se u mekšem tlu ili na terenu primijetiti razni tragovi životinja. Na ovom mjestu možete usporediti izgled i veličinu svog traga ili stopala te usporediti kako izgledaju tragovi životinja koje zapravo žive u blizini poput divlje mačke, srne, vepra, vuka ili jazavca.
Iako se na prvi pogled čine svi isti, svaka od njih ima drukčiji oblik i raspored te veličinu na temelju toga možemo prepoznati ne samo vrstu, već kako brzo su trčale, čak i spol. Najbolje je pogledati tragove u svježem i mokrom snijegu ili mekom blatu koje vjerno čuva obris stopala.
Prije svega treba znati građu njihovih nogu. Dvopapkari poput jelena, srna i divljih svinja doslovno hodaju na vrhovima dva prsta koji su jako produženi i dakako očvrsnut s dva rožnata papka. To im je dalo brzinu u galopu i skakanju. Zato u tragovima razaznajemo dva papka, lijevi i desni koji su pri dnu širi i zaobljeniji da bi se prema vrhu sužavali. Najveći su svakako u jelena, dugački i do 9 cm. Sličan oblik imaju srne, ali su tragovi manji i vitkiji. Tragovi divlje svinje su veličinom tek nešto manji od jelena, ali se kod njih vidi još dvije točke iza traga papka – a to su zakržljali ostaci ostalih prstiju koji su kod nje nisko na nozi, dok su kod jelena i srna visoko pa ne stvaraju otisak. Jelen često hoda tako da stražnjim nogama gazi po prednjim tragovima. Raspored tragova je različit, ovisno da li jeleni i srne hodaju, kasaju ili galopiraju.
Ostali sisavci zadržali su većinu svojih prstiju, ponekad imaju četiri umjesto pet. To lako možemo vidjeti ako pogledamo šape naših mačaka ili pasa. Na prstima i tabanima imaju mekane jastučiće kojim lakše hodaju, ali im je peta visoko podignuta te ne dotiče tlo pa je i površina traga manja. Mačji tragovi su gotovo okrugli s otiscima jastučića prstiju te središnjim jastučićem bez otiska noktiju/kandži. Kad se šulja, mačka ostavlja tragove jako blizu jedni drugima. Kada kasa, tragovi joj se gotovo potpuno poklapaju pa su u ravnoj liniji. Pseći tragovi su ovalnog oblika i vide se otisci kandži/noktiju. Vučji tragovi su također ovalnog oblika, ali značajno veći promjera čak i do11 cm, a po načinu hoda ih razlikujemo od psećih. Tragovi lisice iako ovalni i slični psećim znatno su manji.
Tragovi nam pomažu evidentirati prisustvo pojedinih vrsta, učestalost njihovog boravka na nekom području te bolje poznavanje bogatstva faune koja nas okružuje. U našoj županiji bilježi se prisutnost vuka Canis lupus koji se nalazi na vrhu hranidbenog lanca što nam govori o stabilnosti ekosustava jer su grabežljivci najugroženija skupina faune. Tijekom zimskih mjeseci, čim prestane padati snijeg, provodi se akcija praćenja tragova vuka na područjima njegovog zadržavanja.